W pracy zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo. W pracy dekarza, czyli osoby pracującej na wysokości, jest ono absolutnie priorytetowe. Nieprzestrzeganie zasad BHP przez dekarza lub kierownika budowy może skończyć się poważnym wypadkiem, a konsekwencją tego mogą być uszkodzenia ciała, trwałe kalectwo, a nawet śmierć.

Środki ochrony zbiorowej

Osoba nadzorująca budowę powinna zapewnić środki ochrony zbiorowej. Dla osób pracujących na wysokości będą to przede wszystkim bariery, pomosty i siatki zabezpieczające. Dlaczego tak ważne jest wybranie w pierwszej kolejności właśnie tych środków ochrony? Ponieważ są one niezależne od pojedynczej jednostki. Możemy porównać to do szelek bezpieczeństwa, które oczywiście są bardzo ważne na budowie, jednak działają wyłącznie wtedy, kiedy pracownik założy je poprawnie i będzie korzystał z nich stosując się do zasad BHP. Przy środkach ochrony zbiorowej istnieje więc mniejsze prawdopodobieństwo, że wypadek zdarzy się przez niesubordynację pracownika.

Środki ochrony indywidualnej

Może zdarzyć się jednak tak, że nie jest możliwe zamontowanie na wysokości środków ochrony zbiorowej. W takim wypadku kierownik budowy nie tylko powinien zapewnić każdemu pracownikowi pracującemu na wysokości szelki ochronne, ale także dokładnie pokazać, w jaki sposób ich używać. Osoba pracująca przy robotach dekarskich musi zostać poinformowana do jakich elementów może przymocować szelki. Przy czym bardzo ważne jest podkreślenie, ze nie wolno mocować szelek do kominów! Jeśli elementy, do których dekarz mógłby przymocować linkę bezpieczeństwa nie występują na budowie, pracodawca powinien zapewnić odpowiednio zamocowane kotwy. Dodatkowo należy pamiętać, że przepisy mówią, że na dachu o nachyleniu 20% i więcej, wszyscy pracownicy muszą być zabezpieczeni przed upadkiem z wysokości.

Drugim środkiem ochrony indywidualnej, o której muszą pamiętać osoby zlecające prace dekarskie są okulary ochronne. Często w swojej pracy dekarze narażenie są na kontakt z powierzchniami, które odbijają promienie słoneczne, a w efekcie czego mogą oślepić pracownika.

Usprawnienia

Nie tylko środki ochrony mogą wpłynąć na bezpieczeństwo osób pracujących na wysokości. Istotne jest także uważne rozplanowanie logistyki na budowie. „Przy transportowaniu materiałów na dach, warto skorzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego maszyn (wind, wciągarek czy dźwigów) – skraca to czas, którzy pracownicy spędzają na wysokości, ale także zmniejsza liczbę wejść i zejść z dachu, co może znacznie wpłynąć na bezpieczeństwie na budowie” – mówi specjalista z firmy Dekarze.pl.

Niebezpieczne strefy

Strefy niebezpieczne to te, gdzie istnieje ryzyko upadku przedmiotów z wysokości. Zgodnie z przepisami prawa strefa taka wynosi co najmniej 6 metrów, a przy budowach przemysłowych wynosi 0,1 wysokości, na której prowadzone są prace. Należy więc dowiedzieć się do kogo należy teren tej strefy i uzgodnić z tą osobą lub instytucją sposób zabezpieczenia. Dodatkowo należy zadbać o wyraźne oznakowanie tej strefy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.