Masz ścisły umysł, ale nie brak ci wyobraźni artystycznej? Dla takich osób idealnym wydziałem jest architektura. Studia dają podstawową wiedzę, ale też uczą, jak działać w przestrzeni publicznej. Twoje projekcje muszą bowiem współgrać z już istniejąca estetyką. Jak wygląda praca architekta?

Inżynier z głową w chmurach

Studia z architektury to marzenie wielu absolwentów szkół wyższych. Niestety, nie każdy ma predyspozycje do tego trudnego zawodu. Absolwent architektury zdobywa interdyscyplinarną wiedzę także z zakresu urbanistyki i sztuki. Wie, jak kształtować swoje otoczenie i zmieniać przestrzeń na bardziej funkcjonalną. Nie odrywa swoich projektów od tego, co oferuje natura. Studia inżynierskie wymagają solidnego przygotowania do zawodu. Jednocześnie przez cały czas należy bazować na własnej wrażliwości. Tylko dzięki niej łatwiej zrozumieć cały proces projektowania i wznoszenia budowli. Architekt to umysł techniczny, ale też szalenie kreatywny, szukający rozwiązań poza schematami.

Praca przy biurku i w terenie

Jaka jest współczesna architektura? Studia uczą zawodu mobilnego. Nie pracujesz wyłącznie przy biurku, na stanowisku kreślarskim. Równie dużo czasu spędzasz w terenie, gdzie materializują się twoje pomysły. Doradzasz wykonawcy w kwestii wykorzystywanych materiałów, dokonujesz wyceny całej budowy, lub jej części (etapu prac). Architekt musi sprawnie zarządzać powierzonymi finansami, mieścić się w założonym budżecie. Kieruje zespołem, dogląda czy zamówiony towar wygląda tak, jak powinien. Sama architektura dzieli się na urbanistę, architekturę krajobrazu, wnętrz, oraz ruralistę, czyli prace architektoniczne na terenach wiejskich.

Jak zostać architektem?

Studia na kierunku architektura to podstawa. Tutaj nie ma miejsca na półśrodki, lub kursy online. Ważne są wyobraźnia przestrzenna, zdolności plastyczne i kreślarskie, łatwość w dokonywaniu obliczeń, rozbudowany zmysł estetyczny. Architekt posługuje się też specjalistycznymi programami komputerowymi. Absolwent studiów musi mieć świadomość, że wkracza w tzw. zawód regulowany, nad którym czuwa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Sam dyplom to za mało, liczy się też praktyka, np. w biurze projektowym i na budowie. Stopniowa deregulacja nieco luzuje kryteria przyjęcia do zawodu.

Zarobki i możliwość kariery

Studia z architektury są uznawane jako wstęp do lukratywnej posady. Rzeczywistość nie jest jednak aż tak optymistyczna. Zarobki są uzależnione od stażu i umiejętności. Inaczej zarabia początkujący architekt a inaczej osoba, która ma już własne biuro projektowe. Najlepsi w tym zawodzie mogą liczyć na lukratywne zamówienia i imponujące stawki. Nie bez znaczenia jest także miejsce pracy. Wyższe wynagrodzenie otrzymują architekci pracujący w dużych firmach, zwłaszcza z międzynarodowym kapitałem.

Celem wielu architektów jest założenie własnej działalności. W takiej opcji pracuje się na własnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.