Nowoczesny salon możemy sobie wyobrażać na różne sposoby. Większość osób widzi go, jako reprezentacyjną, otwartą przestrzeń wypoczynkową, w której jest miejsce tylko na nowoczesne sprzęty RTV i unikatowe meble. A tymczasem aranżacja nowoczesnego salonu może też opierać się na wstawieniu domowej biblioteki czy ścianach z cegły. Tak naprawdę wiele wnętrz może uchodzić za nowoczesne, choć nie przychodzą nam jako pierwsze na myśl.

Otwarta przestrzeń i modne meble

Widząc aranżację wnętrza salonu, jako modnie urządzone i duże wnętrze, zwykle wizualizujemy sobie loft, apartament o dużym metrażu lub dom. Niestety urządzenie dużego salonu będzie możliwe tylko w nieruchomościach o dużej powierzchni. W mniejszych można dać jedynie ułudę większego pokoju niż jest on w rzeczywistości.

Co można zrobić, gdy mamy do dyspozycji wiele metrów kwadratowych?

Warto postawić na dużo różnych elementów ozdobnych, które w takim wnętrzu nie sprawią, że stanie się ono mniejsze. Aranżację nowoczesnego salonu warto zacząć nawet od sufitu. Można wykorzystać podwieszany sufit, który jest oświetlony ledami. Będzie to bardzo nowoczesne, a zarazem praktyczne rozwiązanie. Warto zachować biały kolor na suficie, a ściany ozdobić głębokimi kolorami i różnymi fakturami. Jednak nie warto go zagracać. Wystarczy dodać komplet wypoczynkowy, nowoczesny telewizor na ścianie czy kilka szafek, aby uzupełnić aranżację.

Otwarta przestrzeń nowoczesnego salonu

Prostota to też nowoczesność

Czasami można odnieść wrażenie, że w aranżacji wnętrz, salon musi być zawsze tym najbardziej ozdobnym pomieszczeniem. Wbrew pozorom może on być nowoczesny zachowując proste formy.

W każdym pokoju dziennym potrzebna jest wygodna kanapa czy nawet fotele wypoczynkowe. Przyda się też stolik kawowy i oczywiście meble pod telewizor. Sam telewizor to także istotny element nowoczesnego salonu. Najlepiej żeby był duży, aby wygodnie nam było oglądać w nim ulubione programy w tv. Jednak zachowanie balansu polega na tym, aby nie dodawać zbyt wielu ozdób, a nawet dodatkowych mebli. Nad dużą kanapą można powiesić skromne półki, na których postawimy ulubione zdjęcia. Nie potrzebujemy od razu kredensu, na którym zrobimy ich wystawę. Wybranie prostych form jest też bardzo praktyczne, taki salon będzie nam służył przez lata.

Cegła i beton – popularne materiały wykończeniowe

Obecnie w aranżacjach nowoczesnych salonów królują faktury. Nikt już nie chce mieć gładkich ścian. Choć są one przydatne, aby powiesić na nich półki i od tego się coraz częściej odchodzi. Wykorzystywane za to są materiały, które wnoszą jakiś kształt czy wzór. Choćby płytki w kształcie cegły. Klinkier może nam się kojarzyć z zewnętrznym wykończeniem budynków, ale biała cegła lub płytki przypominające cegłę, świetnie sprawdzają się na ścianach. Wystarczy położyć je na jednej, aby ją zaakcentować. Tak samo beton. Płytki, które przypominają fakturę betonu też zyskują w aranżacji wnętrz salonu, gdy położone są na przykład na ścianie, na której zawiśnie tv, obraz, albo kominek gazowy.

A może eklektyczny?

Styl eklektyczny jest kompromisem między wieloma innymi aranżacjami wnętrz. A mimo to, sam w sobie jest bardzo nowoczesny i modny.

Jak można opisać eklektyczną aranżację salonu?

Każdy dodatek wyniesiono z innej koncepcji wnętrza, ale zachowano na przykład ciemne i zdobne ściany. We wnętrzach eklektycznych zwykle panują ciemne kolory. Ściany w mocnej kolorystyce, ale i meble wykonane z granatowych, bordowych, butelkowo zielonych obić są pożądane. Także szafki czy stoliki mogą być ciemno brązowe, a nawet szklane. W tym stylu jest miejsce zarówno na meble z dużą ilością szkła i metalu, ale też na meble wykonane z drewna, w tym antyki. Ten styl broni się dużą różnorodnością dodatków, materiałów i faktur, a także mebli z różnych epok czy stylów. Dlatego jest świetnym wyborem dla osób niezdecydowanych, które lubią mieć różnorodne meble w różnych koncepcjach czy kolorach. A do tego takie chaotyczne na pozór wnętrze jest bardzo modne.

Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk – Ekonomista z wykształcenia, c
opywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło:

  • Ewa Rokitnicka, Wielka księga inspiracji, 2016.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.