Pogoda jesienią i zimą może zniechęcać do wyjścia na zewnątrz. Ale czy wewnątrz domu możesz cieszyć się komfortem cieplnym? To zależy od tego, jak skutecznie chroni Cię przed wpływem warunków atmosferycznych elewacja twojego budynku. Brak lub niewłaściwe ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów i podłóg może sprawić, że w niektórych pomieszczeniach będziesz odczuwać chłód. Jak można temu przeciwdziałać? Pomoże Ci w tym termomodernizacja budynku.

Nieocieplone ściany, piece o niskiej wydajności i niesprawna wentylacja lub jej brak – oto największe przeszkody w zapewnieniu dobrego klimatu wewnątrz domu. Te czynniki wpływają też na nieodpowiedni bilans energetyczny budynku, co oznacza, że aby go ogrzać, trzeba zużyć duże ilości paliwa. W takiej sytuacji dla poprawy jakości życia domowników termomodernizacja jest koniecznością.

Komfort cieplny – co to takiego i co na niego wpływa?

Komfort cieplny to taki stan, w którym możemy cieszyć się idealną dla nas temperaturą – taką, przy której nie jest nam ani zbyt zimno, ani zbyt ciepło. Każdy człowiek odczuwa go subiektywnie, a czynniki, które mają na niego największy wpływ, to między innymi:

  • pora roku – zimą optymalny zakres temperatur wewnątrz pomieszczenia szacuje się na od 21 do 24°C, a latem od 24 do 28°C;
  • wiek – osoby starsze preferują zazwyczaj cieplejsze pomieszczenia niż dzieci i młodzież;
  • płeć – temperatury, które zapewniają lepsze samopoczucie, są nieco niższe dla mężczyzn i wyższe dla kobiet;
  • ubiór – odzież i materiał, z którego została wykonana;
  • aktywność fizyczna – w zależności od wykonywanych czynności ciało nagrzewa się (np. w trakcie pracy w garażu) lub wychładza (podczas odpoczynku w salonie).

Jak widać, na nasz komfort cieplny wpływa wiele czynników. Aby zapewnić go sobie w domu, budynek powinien być wyposażony w odpowiednie udogodnienia, by można było w nim wytworzyć odpowiedni dla mieszkańców mikroklimat. Właśnie temu służy dobrze przeprowadzona termomodernizacja.

Sprawdź też: Termomodernizacja domu za pomocą systemu ociepleń – wskazówki dla właścicieli domów 

Termomodernizacja budynku – stwórz idealny klimat wewnątrz domu

Odpowiednia termomodernizacja nieruchomości polega przede wszystkim na prawidłowej kolejności działań – jej zachowanie zapewni Ci najlepsze korzyści energetyczne:

  • Krok pierwszy: audyt energetyczny – polegający na ocenie stanu technicznego budynku oraz instalacji grzewczych i wentylacji. Dzięki niemu będziesz w stanie wstępnie oszacować koszt przedsięwzięcia.
  • Krok drugi: ocieplenie domu – do kolejnych działań remontowych należy prawidłowe ocieplenie ścian oraz dachu lub poddasza. Dobry system ociepleń, taki jak np. Capatect Carbon, może zmniejszyć ucieczkę ciepła z wnętrza budynku nawet o 60%!
  • Krok trzeci: wymiana okien – jakość i technologia wykonania okien wpływa na ich współczynnik przenikania ciepła. Warto wybierać systemy trójszybowe (dwukomorowe) z wytrzymałymi uszczelkami i ramami wypełnionymi materiałami izolującymi.
  • Krok czwarty: wymiana elementów instalacji grzewczej – dopiero gdy przegrody budynku będą szczelne i ocieplone, określisz realne zapotrzebowanie na energię potrzebną do działania instalacji grzewczej. Nowoczesne urządzenia grzewcze oraz ekologiczne źródła ciepła umożliwią zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz emisji spalin do atmosfery.

Przeprowadzenie termomodernizacji według przedstawionego schematu gwarantuje powodzenie przedsięwzięcia i komfort cieplny. Eksperci Caparol podkreślają wagę kolejności wykonywania prac, która niestety często jest zaburzana. Niekiedy osoby przeprowadzające termomodernizację decydują się wyłącznie na wymianę pieca. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ najpowszechniejszym problemem związanym z utrzymaniem stałej temperatury wewnątrz budynku nie są mało wydajne grzejniki czy piece, a ucieczka ciepła przez ściany zewnętrzne.

Komfort cieplny niskim kosztem

Termomodernizacja jest inwestycją, która zwykle wiąże się z wysokimi kosztami, ale obecnie możesz skorzystać z wielu form dofinansowania, w tym z rządowego programu Czyste Powietrze. W ramach programu właściciele domów jednorodzinnych lub planujący budowę domu mogą otrzymać dotację lub pożyczkę po złożeniu odpowiedniego wniosku w oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli więc chcesz przeprowadzić taki remont i zmodernizować swój budynek, nie czekaj – zapewnij sobie komfort cieplny jak najszybciej.

Zobacz także: Jak zgłosić się do programu Czyste Powietrze? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.