Język obcy? Obowiązkowo. Nie można sobie wyobrazić życia bez znania dodatkowego języka obcego. Angielski jest już standardem w szkołach i wśród pracodawców. Czy można szybko nauczyć się języka? Ile trwa nauka?

Poziomy

Ułatwiając rozpoznanie komunikacyjne nauka języka podzielona jest na poziomy które klasyfikują znajomość języka, rozpoczynającej się od A1 – początkujący, A2 – niższy średnio zaawansowany, B1 – średnio zaawansowany, B2 – wyższy średnio zaawansowany, C1 – zaawansowany, C2 – profesjonalny. Pragnąc nauczyć się nowego języka należy odpowiedzieć sobie na pytanie, który poziom chcemy osiągnąć. Oczywiście najlepiej jest mierzyć jak najwyżej.

Bez opanowania języka angielskiego tracimy szansę na lepsze życie. Jak powszechnie wiadomo, praca za granicą nadal opłaca się o wiele bardziej niż tutaj, a nawet pracownik budowlany znający podstawy języka obcego będzie zarabiał o wiele lepiej i więcej od pozostałych.

Zanim rozpoczniemy naukę, warto poświęcić chwilę na przygotowania. Co będzie przydatne w przypadku nauki języka? Kup odpowiednie materiały, ściągnij obcojęzyczne podcasty, a jeśli nie masz motywacji zapisz się na polecany kurs języka. Wypożycz kilka anglojęzycznych książek i filmów bez lektora.

Co jest najważniejsze w szybkiej nauce języka obcego?

Każdy, kto zna więcej niż jeden język obcy powie ci, że najważniejsze w nauce języka to osłuchanie się z nim. Więc jeśli masz możliwości, wyjedź do obcego kraju i poświęcaj minimum dwie godziny dziennie na naukę języka. To najlepszy sposób na to, aby oswoić się z mówieniem w obcym języku. Zawieranie nowych znajomości, rozmowy podczas pracy, słuchanie radia w obcym języku, oglądanie obcojęzycznej telewizji – wszystko pomaga.

A co, jeśli nie mamy możliwości wyjazdu i nie możemy sobie pozwolić na przebywaniu w naturalnym środowisku języka? Możliwości są nieograniczone, bo przecież mamy do dyspozycji internet, który pozwoli na rozmowy z ludźmi z zagranicy przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Możemy również zatrudnić profesjonalnego Native Speakera.

Rekordziści w nauce języka obcego potrafili sprawnie się porozumieć i rozmawiać na wszystkie tematy już po trzech miesiącach. Jak tego dokonali?

Jak wcześniej wspominaliśmy, ważna jest codzienna komunikacja, na którą poświęcisz kilka godzin dziennie.

Ważny jest sposób, w jaki się uczyć. Nie można zmuszać się do czegoś, co nam nie idzie, należy znaleźć odpowiedni kanał nauki. Wkuwanie gramatyki jest potrzebne, ale żeby dobrze mówić nie potrzebujesz znać wszystkich reguł na pamięć przede wszystkim.

Powiedzmy, że lubisz muzykę i możesz jej słuchać godzinami. Dlatego teraz zacznij słuchać jej wyłącznie w języku, który chcesz opanować, a w dodatku tłumacz je sam i ucz się ich na pamięć. Zobaczysz, jak w niedługim czasie poprawisz swoją wiedzę.

Artykuł pomogła zredagować Szkoła Języków Obcych AlfaDirect z Przemyśla.1

One Reply to “Ile trwa nauka języka obcego?”

  1. Po awansie na project managera musiałem szybko nauczyć się angielskiego na poziomie fluent. Zeszło mi trzy miesiące 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.